Mostantól az EISZ tagintézményeinek is lehetőségük van nyílt hozzáférésű publikálásra a Cambridge University Press folyóirataiban. Az új Read & Publish megállapodás értelmében a kutatók további költségek nélkül tudják megjelentetni közleményeiket a Cambridge folyóirataiban.
A megállapodás fedezi a közzétételi költségeket (APC-k) a tizenhét résztvevő intézmény valamelyikénél affiliációval rendelkező levelező szerzők számára, akik az intézményük által előfizetett folyóiratokban szeretnének publikálni. A cikkek a CC-BY-NC-SA és CC-BY-NC-ND licencek alatt jelennek meg.
A konzorciumban résztvevő intézmények a következők:
- Állatorvostudományi Egyetem
- Bölcsészettudományi Kutatóközpont
- Budapesti Gazdasági Egyetem
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
- Debreceni Egyetem
- Eötvös Loránd Tudományegyetem
- Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár
- IBS - Nemzetközi Üzleti Főiskola
- Közép-európai Egyetem
- Magyar Honvédség Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság, Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhely
- Nemzeti Közszolgálati Egyetem
- Országos Bírósági Hivatal
- Országgyűlés Hivatala
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem
- Semmelweis Egyetem
- Szegedi Tudományegyetem
- Szent István Egyetem
Chris Bennett, a kiadó globális értékesítési igazgatója elmondta: „Az Open Accessre és az Open Researchre történő áttérés egyre inkább felgyorsul. Mi a Cambridge University Press-nél elkötelezettek vagyunk, hogy biztosítsuk a felelősségteljes és fenntartható átmenetet. Úgy látjuk, hogy az ilyen jellegű Read and Publish megállapodások az átmenet kulcsfontosságú részét képezik és örömmel dolgozunk együtt az EISZ-szel, hogy továbbra is népszerűsítsük az Open Access előnyeit Magyarországon.”
Urbán Katalin, az EISZ Titkárság igazgatója elmondta: „Az EISZ és a konzorciumban résztvevő tagintézmények nagy várakozással tekintenek az új átmeneti szerződésre a nagymúltú Cambridge University Press kiadóval. Ez egy előremutató egyezmény, amely elősegíti a magyar tudomány eredményeinek jobb nemzetközi láthatóságát.”
A Cambridge University Press kiadóról
A kiadó a Cambridge-i Egyetem része. Továbbviszi az egyetem küldetését, amely az ismeretek terjesztésével az oktatást, a tanulást és a kutatást a legmagasabb nemzetközi szinten biztosítja. A széles körű, lektorált publikációs tevékenysége 50 000 címet tartalmaz, amely kiterjed az akadémiai kutatásokra és a szakmai fejlődésre, valamint az iskolai szintű oktatásra és az angol nyelv tanítására egyaránt. A mai nemzetközi piacon is vezető szerepet betöltő Cambridge University Press kiadónak világszerte több mint 50 irodája van, termékeit a világ szinte összes országában forgalmazza.
Az EISZ-ről
Az Elektronikus Információszolgáltatás Nemzeti Program 250 hazai és határainkon túli magyar intézmény számára nyújt hozzáférést több mint 60 online adatbázishoz. A nemzeti program az MTA Könyvtár és Információs Központ szervezeti keretei között működik, a költségvetést a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal biztosítja. További információk: http://eisz.mtak.hu/index.php/hu/