Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat az alternatív megoldásokat, amelyek segíthetnek folyóiratcikkek és egyéb információk legális formában történő hozzáférésében, abban az esetben is, ha az intézmény nem fizet elő az adott folyóiratra vagy adatbázisra.
Böngészőkiegészítők
Unpaywall
Az Impactstory adatbázisához készült böngészőkiegészítő több mint 20 millió OA cikk elérését teszi lehetővé. A közel ötvenezer forráson alapuló adatbázisban gold, hibrid és green OA cikkek érhetők el. A böngészőkiegészítő DOI azonosító alapján végez keresést, és jelzi, ha szabadon hozzáférhető változatot talált.
Az Unpaywall Data szolgáltatáson keresztül API-t és data dump-ot is szolgáltatnak, az API pedig a könyvtári linkfeloldó rendszerekbe integrálható.
Az indulása óta az Unpaywall-t többek között a Web of Science, a Scopus és a Dimensions is beépítette a szolgáltatásaiba.
Kopernio
A kiegészítő az Unpaywall mellett további forrásokban is végez keresést a pdf fájlok megjelenítéséhez. Az OA verziók mellett a felhasználók a könyvtárukban használt proxy szerverek integrálásával az intézetükben elérhető előfizetéses cikkeket is elérhetik – az intézményen kívülről is.
Open Access Button
A kiegészítő segítségével cikkek OA változatait kereshetjük meg. Amennyiben nem áll rendelkezésre OA verzió, úgy egy kattintással igényelhetjük a szerzőtől a cikk teljes szövegét. Az OA Button API-t is biztosít a keresésekhez.
Lazy Scholar
A Google Scholar, PubMed/PubMed Central, EuropePMC, DOAI.io és Dissem.in forrásokat egyesítő böngészőkiegészítő a folyóiratcikkek szabadon elérhető változatai mellett idézettségi adatokat is mutat.
Google Scholar button
A kiegészítő használatával egy kattintással végezhetünk keresést a Google Scholar adatbázisban.
Könyvtárközi kölcsönzés
Könyvtárközi kölcsönzés keretében lehetőség van egy előfizetéssel rendelkező könyvtárból díjmentesen átkérni a keresett cikkeket. A nyomtatott dokumentumok lelőhelyeiről a MOKKA-ODR, az elektronikus dokumentumok elérhetőségéről pedig az EISZ által fejlesztett COMPASS adatbázis nyújt információt. A könyvtárközi kölcsönzés lehetőségeiről az intézményi könyvtár tud felvilágosítást adni.
A COMPASS adatbázis DOI alapú keresése az Unpaywall adatait is integrálja, így amennyiben rendelkezésre állnak, a cikkek OA változatai is elérhetők.
Nemzetközi könyvtárközi kölcsönzésre kölcsönzési díj ellenében van lehetőség.
Másolatkérő lehetőségek
Iris.ai – R4R
Az Iris.ai hamarosan elinduló Research for Researchers eszköze megkönnyíti és automatizálja a kutatók közötti cikkmásolat-cserét.
Kutatói közösségi-média platformok
A ResearchGate, az academia.edu, vagy a Humanities Commons is lehetőséget biztosít a cikkek kéziratainak, elfogadott verzióinak, és a kiadói szabályozás függvényében a megjelent változatainak feltöltésére a kutatók személyes profiljára, ahonnan azok a regisztrált felhasználók részére szabadon elérhetők.
Twitteren az #icanhazpdf hashtag és a keresett cikk elérhetőségével kérhetjük a közösség tagjait, hogy amennyiben van hozzáférésük, küldjék el a szükséges cikket. A módszer jogi elfogadottsága kiadónként változó.
További adatbázisok
CORE
A CORE egy több tízezer folyóiratot és 3700 repozitóriumot aggregáló adatbázis, amelyben jelenleg több mint 130 millió OA cikkhez férhetünk hozzá. A CORE API-t és letölthető adathalmazokat is tartalmaz, melyek adat- és szövegbányászati feladatokra is alkalmassá teszik.
DOAJ
A Directory of Open Access Journals (DOAJ) egy nonprofit szervezet, amelynek legfontosabb szolgáltatása a több mint 11000 lektorált, tudományos Open Access (OA) folyóirat adatait, illetve az ott megjelent cikkek metaadatait tartalmazó index. A DOAJ által jegyzett folyóiratok mindegyike szigorú elbíráláson esik át az indexbe való bekerülés előtt.
DOAB
A Directory of Open Access Books (DOAB) egy nonprofit kezdeményezés az OA megjelenő könyvek láthatóvá tételére. Az adatbázis 13 ezer lektorált könyv és könyvfejezet teljes szövegéhez nyújt hozzáférést 280 kiadótól. Továbbá OAI segítségével learathatóvá és a saját katalógusba beilleszthetővé teszi a metadatokat.
Humanities Commons CORE Repository
Az MLA által létrehozott MLA Commons kiterjesztése, a korábban már említett Humanities Commons platform. A Humanities Commons CORE repozitóriumban a felhasználók által feltöltött cikkek mellett multimédia anyagok, konferenciaközlemények, kutatási adatok és szoftverkódok is szabadon elérhetők.
Pubmed Central/Europe PMC
Az NIH National Library of Medicine (NIH/NLM) által fenntartott adatbázis a biológia és élettudományok területén megjelent cikkekhez biztosít szabad hozzáférést.
Társadatbázisa, a Europe PMC, a PMC-en elérhető cikkek nagyrészét tartalmazza, néhány olyan kivétellel amikor a kiadók nem engedélyezték a cikkek mindkét helyen történő elhelyezését. A keresési funkciója viszont bővebb: a teljes szövegű kereséssel párhuzamosan a PubMed-ben szereplő absztraktok szintjén is végezhetünk keresést.
SciELO
Az idén 20 éves SciELO (Scientific Electronic Library Online) egyesíti a bibliográfiai adatbázisok, a digitális könyvtárak és a kiadói platformok tulajdonságait a latin-amerikai, spanyol, portugál, karib-térségi, és dél-afrikai területekről. A gyűjteményben könyvek és OA folyóiratok teljes szövege mellett absztraktokat és bibliográfiai indikátorokat is találunk. 2017-ben jelentették be, hogy hamarosan elindítják a SciELO preprints rendszert is.
ScienceOpen
A ScienceOpen segítségével a kutatók közösségi hálózatokat építhetnek, illetve publikálhatják a cikkeiket is. A platform irodalomkutatási, ajánlási, a közzétételt követő lektorálási, megosztási és gyűjtemény-szerkesztési funkciókkal is rendelkezik. A legutóbb bejelentett új szolgáltatásuk segítségével a kutatók a kézirataik preprint változatait is publikálhatják a rendszerben.
Zenodo
A CERN és az OpenAIRE együttműködéséből született adatbázis a kutatási adatok mellett számos más dokumentumtípushoz is hozzáférést nyújt, minden tudományterületen.
Repozitóriumi közös keresők
BASE
A Bielefeldi Egyetem által fejlesztett BASE (Bielefeld Academic Search Engine) adatbázis segítségével párhuzamosan kereshetünk 6000 forrásból származó 120 millió dokumentumban. A BASE által indexelt források nagy részét intézményi repozitóriumok adják.
MTA KIK - MTA SZTAKI Repozitóriumi közös kereső
A szolgáltatás az OAI (Open Archives Initiative) protokollt támogató hazai repozitóriumokban teszi lehetővé a közös keresést.
OpenDOAR
További preprint szerverek
Authorea
A kutatók számára közös cikkszerzési lehetőséget biztosító platform preprint szerverként is szolgál.
SSRN
Az Elsevier által 2016-ben megvásárolt platform a társadalomtudományok területén megjelent cikkekhez biztosít hozzáférést.
OSF preprints
Az Open Science Framework keretében számtalan szakterületi repozitórium üzemeltetése mellett az OSF preprints több mint 2 millió cikk preprint változatához biztosít hozzáférést.
AfricArXiv
A szintén az OSF rendszer keretében működő AfricArXiv a kontinens közös preprint szervere.
Bibliográfiai, hivatkozási adatbázisok
Dimensions
A Digital Science 2018-ban indult adatbázisa többek között a Crossref és a Readcube adatai segítségével indexel közel 100 millió folyóiratcikket: ha egy cikk rendelkezik DOI azonosítóval, úgy a Dimensions-ben jó eséllyel elérhetők annak bibliográfiai és idézettségi adatai, illetve további mutatók. A Dimensions-ben szereplő cikkek közül közel 20 millió rendelkezik OA változattal, amely közvetlenül elérhető az adatbázisból.
Az adatbázis bibliográfiai modulja mindenki számára hozzáférhető. A további tudományelemzési, szabadalmi, klinikai vizsgálati, pályázati támogatási modulok használata intézményi előfizetéshez kötött.
1Findr free edition
A 1Science cég ingyenesen elérhető absztrakt és index adatbázisában 92 millió rekordban kereshetünk, melyek közül 28 millió nyíltan hozzáférhető cikkekhez is elérést biztosít. A rekordok jelenleg az altmetric mutatóit is tartalmazzák, de a jövőben idézettségi adatok is elérhetők lesznek a rendszerben.
Az ingyenes változaton felül intézményi előfizetési lehetőséget is biztosítanak, amely segítségével további funkciók érhetők el.
The Lens
A tudományos közlemények mellett szabadalmakban is kereshetünk a szabadalmi irodák adatbázisait, a Crossref, a PubMed, és a Microsoft Academic rekordjait integráló adatbázisban.
Semantic Scholar
Az Allen Institute for Artificial Intelligence által fejlesztett adatbázis gépi tanuláson és szemantikai elemzéseken keresztül biztosít bibliográfiai, hivatkozási és további adatokat.